http://www.milliyet.com/2006/12/02/yasam/ayas.html

İtalyan ressamın 52 eserindeki 200 kalıntıyı bir araya getirerek parmak izi elde eden uzmanlar, bunu Da Vinci''nin annesinin Arap olup olmadığını saptamakta kullanacak.

İtalyan antropologlar, Leonardo da Vinci''nin el yazmaları ve tablolarını inceleyerek ressamın işaretparmağının izini çıkardı.

Chieti Üniversitesi Antropoloji Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Luigi Capasso, üç yıllık bir çalışmayla, sanatçının 52 eserindeki 200''e yakın parmak izi kalıntısının incelenerek birleştirilmesi sonucu elde edilen parmak izinin iki önemli sorunun yanıtına ışık tutabileceğini düşünüyor. Parmak izinin yardımıyla "Da Vinci''nin diyeti" ile "annesinin Arap kökenli olup olmadığı" araştırılacak. Çek Cumhuriyeti''nde "Anthropologie" isimli bir dergide yayımlanan çalışmanın aşamaları da 30 Mart''a kadar Chieti kentinde sergilenecek.

Kan, tükürük ve yemek!
Çalışırken çoğu zaman atıştıran Da Vinci''nin elyazmaları ve resimlerinin üzerinde bulunan kan, tükürük ve yemek izleri de araştırmaya veri oluşturuyor. Bu veriler, Da Vinci''nin insani tarafını aydınlatmak için büyük öneme sahip. Capasso''ya göre çalışma, bugüne kadar eserlerinden sadece dünyayı ve geleceği nasıl gördüğünü bildiğimiz Da Vinci hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilmek için büyük bir fırsat.

Annesi İstanbul''dan mı geçti?
Her etnik grubun kendine özgü parmak izi karakterine sahip olduğunu belirten uzmanlar, Da Vinci''nin parmak izinin Arap özellikleri taşıdığını saptadı. Bu bulgu, Da Vinci''nin annesinin İstanbul''dan İtalya''ya getirilen Arap kökenli bir köle olduğu şeklindeki iddiayı destekliyor.

Bazı uzmanlar da bulunan parmak izlerinin Da Vinci''ye değil, zaman içinde tablolara ya da elyazmalarına dokunan kişilere ait olabileceğini ileri sürüyor. Ancak Capasso''ya göre, resmin yapılması sırasında ıslak mürekkebi temizlerken oluşan lekeler gibi Da Vinci''ye ait olduğundan şüphe edilmeyecek izlerin varlığı göz ardı edilmemeli.

Her etnik grubun parmak izi ayrı

Da Vinci''nin parmak izi için mektup ve resimleri incelendi. Her etnik grubun kendine özgü parmak izi karakterine sahip olduğunu belirten uzmanlar, Da Vinci''nin parmak izinin Arap özellikleri taşıdığını saptadı.

Positive SSL