TARİHÇEMİZ

Başlanan Tarih - 31 Mart 2001...

Bu tarih, belki sizler için bir şey ifade etmeyebilir. Ama bize bir dönüm noktası hatta doğum günü olarak kabul edebileceğimiz bir günü hatırlatıyor. Anthropology-Works, 31 Mart 2001 tarihinde yayına başladı. Freeservers sitelerinin sağlamış olduğu bedava web space ve subdomain olanaklarından yararlanarak hazırlanan sayfalarımızı "o gün" sizlerle paylaşmaya başladık.

Yayına başladığımız ilk günlerdeki amacımız sitemizin editörü olan H. Murat BABADALI''ya ait antropolojik araştırmaların geniş bir kitle ile paylaşılmasıydı. Sitenin açılmasından kısa bir süre sonra yayınlanmakta olan araştırmaların dışında H. Murat BABADALI tarafından hazırlanan diğer çalışmalar yayınlanmaya başladı. Geçen süre içerisinde ise, ilk zamanlarında amatör bir tasarıma sahip olan sayfalarımız yeni bir arayüze kavuşmuştu. Sitemize olan ilgi günden güne artmaya başladı. O günlerde içerik bakımından ziyaretçisini tatmin etmek için yoğun bir şekilde çalışan ekibimiz artık hedef büyütmek gerektiği kanaatine vardı.

Kişisel bir çalışmayı paylaşmak amacıyla yayına başlayan, fakat ilerleyen zaman içerisinde antropolojinin halkımız tarafından bilinmemesi veya konu hakkında yanlış bilgilendirilmesi, bu alandaki çalışmaların tanıtımının yetersiz kalması, geniş kitlelere duyurulamaması, çeşitli nedenlerle imza attıkları çalışmaları geniş kitlelere duyuramayan antropologlara bu konuda bir fırsat verilmesi gerektiği düşüncesinden hareket ederek amaçlarımızda değişiklik yapma ihtiyacını hissettik.

Anthropology-Works olarak yukarıda da belirtmiş olduğumuz hususları gözönüne alarak antropoloji ve antropolojinin alt dallarında yapılmış olan çalışmaların gerek bilim çevresi gerekse halkımızla paylaşılmasına katkıda bulunmak amacıyla sitemizin antropolojik bir portal olarak çalışmalarına devam etmesi gerektiğine karar verdik.

17 Şubat 2002 tarihinde sayfalarımız yepyeni bir arayüz ve yayınlanmaya başlanan yeni bir alan araştırması ile sizlerin beğenisine sunuldu. Fakat yapılan bu güncelleme sonrasında 2002 yılının Aralık ayı sonuna kadar yeni bir güncelleme yapılamayacaktı. Yaşanan bazı teknik sorunlar ve editörümüz H. Murat BABADALI''nın askerlik görevini yapmak üzere aramızdan ayrılması hedeflerimizin ve çalışmalarımızın bir süre askıya alınmasına neden olmuştu. Kasım 2002''de editörümüzün askerlik görevini tamamlayarak aramıza geri dönmesi ile çalışmalarımıza kaldığımız yerden ve hızımızdan bir şey kaybetmeden devam etmeye başladık.

İlk olarak, bize teknik anlamda sıkıntı yaratan konulardaki problemlerimizin çözümü için uğraştık. Freeservers tarafından sağlanan imkanların bizim ihtiyaçlarımızı karşılayamaması bu konuda adım atmamızı gerektirdi. Öncelikle, hosting sorunumuzu ve alan adı kaydı ile ilgili problemlerimizi ortadan kaldırdık. Bu noktada tercihimizi TürkTicaret.Net''ten yana kullandık. Ardından sizlere ulaştığımız sayfalarımızı düzenleyerek sizlerin beğenisine yeniden sunduk.

Hazırlamış olduğunuz her türlü çalışmayı sitemizde yayınlamak bizi mutlu edecektir. Tabi ki yayın ilkelerimiz doğrultusunda. Bu sayfalarda siyasi tartışma yapılmayacaktır. Kişilere ve kişilik haklarına saldırılmadan, hakarete yer verilmeden, genel ahlak kurallarını ve mesleki ethik kurallarını gözönünde bulundurarak yapılacak olan tartışmalar, yazışmalar vb. her zaman burada yerini alacaktır. Bizi biz yapan nitelikleri yansıtan bir portre olacaktır Anthropology-Works.

Katı akademik bir yapılanma yerine çoğunluğun anlayabileceği ve değerlendirebileceği bir düzeyde ama akademik şüphecilikten ve bakış açısından ayrılmadan sayfalarımızı yönlendirmek istiyoruz.

Dedelerimizin deyimi ile "dünya artık eski dünya değil". Günden güne kabuk değiştiren, keskin ve katı kuralların damgasını vurduğu, bir gün sonrasında acaba neler olacak şeklinde düşündüğümüzde kafamızda sadece kocaman bir soru işaretinin oluştuğu bir dünya... Her an yenilenen dünyamızda antropoloji de bu yeniliklerden nasibini alıyor kabuk değiştiriyor. Anthropology-Works değişimi yaşayan antropolojinin bir aynası olacaktır.

Gelinen Tarih - Mart 2003...

Tam iki sene önce bir hayalle başlayan fakat hayal olmaktan çıkarak gerçek sayfalarda vücut bulan bir hikayeyi sizlere aktarmak istedik. Bu hikaye Kaf Dağı''nın gerçektende ulaşılamaz olmadığına inanan, kendisine hedefler koyan, bu hedeflere bağlı olan ve sürekli çalışarak hedeflediği herşeyi gerçekleştiren ve yeni hedeflere yelken açan iki genç adamın hikayesi. Onlar bir bayrak yarışını başlattıklarına inanıyor. Bu iki genç adam sizleri de hikayelerine ortak etmek istiyor. Sadece ve sadece yaşadıklarını paylaşmak için....

Gelinen Tarih - Ocak 2007...

Anthropology-Works olarak başlamış olduğumuz çalışmalara yeni bir adres ve yeni bir yüz ile devam ediyoruz. Artık Antropoloji.Net olarak çalışmalarımızı paylaşacağız. Bu sadece bir ünvan ve adres değişikliği değil... Ülkemiz antropoloji dünyasında yeni bir dönemin başlangıcıdır. Vizyonumuz alanında en iyi hizmet veren antropoloji web sitesi olabilmektir. Misyonumuz ise antropolojinin ülkemizde doğru bir şekilde tanıtılması ve bir kariyer alanı olarak iş dünyamızca kabul edilmesine katkıda bulunabilmektir.

Bayrak yarışı devam ediyor... Bayrağı düşürmeden yarınlara ulaştırabilmek ümidiyle...

 

Antropoloji.Net Ekibi:

Editör - H. Murat BABADALI (MA):

1978''de İstanbul''da doğdum. 1996 yılında yapılan ÖYS''de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü''nü kazanarak buraya kayıt yaptırdım.

Lisan eğitimim süresince Sac Mangal Yapımı adlı görsel belgeleme çalışmasını hazırlarken,"Sosyal Antropolojik Değerlendirme Açısından Kayacık Köyü''nde Yaşam" isimli lisans bitirme çalışmasını tamamladım. 

2000 yılı içerisinde İstanbul Üniversitesi ve Dünya Bankası''nın ortaklaşa yürüttükleri "Deprem Sonrası Sosyal Değerlendirme Çalışması" isimli alan araştırmasında görev yaptım.

Haziran 2006''da, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı''nda yapmış olduğum yüksek lisansı öğrenimimi "Performans Yönetim Sistemi ve Bir Performans Yönetim Sistemi Örneği İncelemesi" konulu tez ile tamamladım. Kurum kültürü, stratejik insan kaynakları yönetimi, performans yönetimi, elektronik insan kaynakları uygulamaları ve sosyal medya ilgilendiğim başlıca konulardır.

Halen bir insan kaynakları danışmanlık firmasında İş ve İK Danışmanı  olarak görev yapmaktayım.

Webmaster - Çağatay DEMİRCAN:

21-09-1977 tarihinde Kayseri''de doğdum. İlk ve ortaöğrenimimi Kayseri''de tamamladım. 1992 senesinde İstanbul''a ailemle yerleştim. 1995 senesinde H. Murat BABADALI ile tanıştım ve arkadaşlığımız yakın bir dostluğa dönüştü. Sitenin kuruluş aşamasından sonuna kadar kendisine destek vermeye çalışıyorum.

Siteyi sizler için kolay ve anlaşılır yapmak için gayret gösteriyoruz. Türkiye''de bilimsel gelişim ve bilginin paylaşılması konusunda tabuları zorlamak ve gücümüz ölçüsünde yıkmak amacındayız. Bilime, bilimadamları ve öğrencilerin sahip çıkması dileğiyle...

 

 

 

Positive SSL